Jaxson Dart NFL Combine Stats
Quarterback | Mississippi | Southeastern Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Jaxson |
| Last Name: | Dart |
| Nickname: | |
| Position: | Quarterback |
| College: | Mississippi |
| Draft Class: | 2025 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 74.25 inches |
| Weight: | 223 pounds |
| BMI: | 29.12 |
| Arm Length: | 30.00 inches |
| Hand Size: | 9.50 inches |
| Wingspan: | 72.875 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds | 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 03/28/25 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 74.25 inches |
| Weight: | 223 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.5 inches |
| Arm Length: | 30 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By QB | % By Size |
| Height | 74.25" | 39.8 | -- |
| Weight | 223 lbs | 63 | -- |
| Hand Size | 9.50" | 41.3 | 43.9 |
| Arm Length | 30.00" | 3.6 | 1.1 |
| 40 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| 20 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| 10 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | (N/A)" | -- | -- |
| Broad Jump | (N/A)" | -- | -- |
| Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
I
Overall Rating:
(N/A)
Max 100
| Size Rating: | 50/100 |
| Speed Score: | (N/A)/100 |
| Agility Score: | (N/A)/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Quarterback Success Factors (beta)
| [N/A] | Better than or equal to a 7.17 Three Cone Drill Time |
| [N/A] | Better than or equal to 49 MPH QB Ball Velocity |
![]() | Hand Size larger than 9.125 inches |
