JaQuinden Jackson NFL Combine Stats
Running Back | Arkansas | Sun Belt Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | JaQuinden |
| Last Name: | Jackson |
| Nickname: | |
| Position: | Running Back |
| College: | Arkansas |
| Draft Class: | 2025 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 73.5 inches |
| Weight: | 236 pounds |
| BMI: | 31.45 |
| Arm Length: | 33.50 inches |
| Hand Size: | 9.50 inches |
| Wingspan: | 79.750 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds | 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 32.0 inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.36 seconds |
| Three Cone: | 7.19 seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 03/17/25 |
| 40 Yard Dash: | 4.76 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 17.19 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.69 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.64 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | 33.5 inches |
| Height: | 73.5 inches |
| Weight: | 236 lbs |
| Broad Jump: | 120 inches |
| Hand Size: | 9.5 inches |
| Arm Length: | 33.5 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.48 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By RB | % By Size |
| Height | 73.5" | 95.6 | -- |
| Weight | 236 lbs | 95.5 | -- |
| Hand Size | 9.50" | 63.3 | 40.4 |
| Arm Length | 33.50" | 98.5 | 90.9 |
| 40 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| 20 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| 10 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | 32.0" | 24 | 27.2 |
| Broad Jump | (N/A)" | 57.5 | 65.7 |
| Shuttle | 4.36 sec | 28.7 | 44.1 |
| 3 Cone | 7.19 sec | 22.2 | 20 |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
F
Overall Rating:
19
Max 100
| Size Rating: | 96/100 |
| Speed Score: | (N/A)/100 |
| Agility Score: | 32/100 |
| Quickness Score: | 27/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Running Back Success Factors (beta)
| [N/A] | Better than a 4.60 Forty Yard Dash Time |
| [N/A] | Better than or equal to a 118 inch Broad Jump |
![]() | Better than or equal to a 6.90 Three Cone Drill Time |
![]() | Taller than five feet eight inches |

