Ashton Jeanty NFL Combine Stats
Running Back | Boise State | Mountain West Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Ashton |
| Last Name: | Jeanty |
| Nickname: | |
| Position: | Running Back |
| College: | Boise State |
| Draft Class: | 2025 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 68.13 inches |
| Weight: | 211 pounds |
| BMI: | 32.73 |
| Arm Length: | 29.75 inches |
| Hand Size: | 9.38 inches |
| Wingspan: | 72.750 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds | 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 03/26/25 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 68.13 inches |
| Weight: | 211 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.38 inches |
| Arm Length: | 29.75 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By RB | % By Size |
| Height | 68.13" | 9 | -- |
| Weight | 211 lbs | 49.3 | -- |
| Hand Size | 9.38" | 56.7 | 64.7 |
| Arm Length | 29.75" | 14.9 | 32.4 |
| 40 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| 20 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| 10 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | (N/A)" | -- | -- |
| Broad Jump | (N/A)" | -- | -- |
| Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
I
Overall Rating:
(N/A)
Max 100
| Size Rating: | 33/100 |
| Speed Score: | (N/A)/100 |
| Agility Score: | (N/A)/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Running Back Success Factors (beta)
| [N/A] | Better than a 4.60 Forty Yard Dash Time |
| [N/A] | Better than or equal to a 118 inch Broad Jump |
| [N/A] | Better than or equal to a 6.90 Three Cone Drill Time |
![]() | Taller than five feet eight inches |
